Energiförluster, korrosion och ljudproblem förorsakas framförallt av för hög gashalt i systemvätskan. TTM NoXygen® är en serie helautomatiska, kraftfulla undertrycksavgasare som avlägsnar både fria och bundna gaser med ett högt vakuum ned till -0,9 bar. TTM NoXygen® är anpassad att installeras tillsammans med magnetitfilter TTM MAG 76. TTM NoXygen® undertrycksavgasare har gjort sig kända för att vara snabba att installera och enkla att driftsätta och sköta.
TTM NoXygen® undertrycksavgasare F650 ingår i en serie helautomatiska och lättinstallerade undertrycksavgasare för behandling av vätskor i kylsystem. TTM NoXygen® F650 är avsedd för system med minusgrader. Energiförluster, korrosion och ljudproblem förorsakas framför allt av för hög gashalt i systemvätskan. TTM NoXygen® håller systemet fritt från aggressiva gaser, förebygger och förhindrar gasrelaterade problem som annars medför att systemvätskans förmåga att hämta och avge energi försämras. TTM NoXygen® kan installeras i befintliga och nya system och är speciellt konstruerad för storkök, isanläggningar, komfortkyla, kommersiell kyla och liknande.
NoXygen® F650 är byggd för kommersiella kylsystem och avsedd för fast installation i kylsystem där medietemperaturerna går ned mot -10°C med ett drifttryck på upp till 5 bar. NoXygen® F650 avlägsnar med kraftfull undertrycksavgasning inte bara fria gaser utan även de bundna gaser som i köldblandningar kan vara svårare att avlägsna. NoXygen® har gjort sig känd för att vara enkel att driftsätta och den går snabbt att installera.
NoXygen F650 är miljöbedömd
Installationsfördelar:
Driftsfördelar:
Syftet med vätskebehandling genom undertrycksavgasning är att sänka gashalten till en nivå där korrosionen avstannar och systemvätskan återfår sin optimala energibärande egenskap.
TTM NoXygen® får installerasi störningskänsliga miljöer somsjukhus, kontor och industrier.
TTM NoXygen® undertrycksavgasare passar systemvolymer från 1 m3 till 50 m3. I systemvolymer över 50 m3 eller där snabbare avgasning är önskvärd, kan TTM NoXygen® monteras efter varandra i samlingsledningens returflöde.
Benämning: | Specifikation |
---|---|
RSK.nr: | 484 26 30 |
Min. – Max. systemtryck i anslutningspunkt | 0,8 – 5,0 bar |
Medietemperatur: | -10- +70°C |
Omgivningstemperatur: | 0 – +40°C |
Kapacitet, avgasad vätska | Min. 135 l/h |
Vakuumkapacitet under avgasning | Ner till -0,9 |
Tryckklass: | PN 10 |
Tillåtna vätskor: | Vatten och avjoniserat vatten Propylen-/etylenglykol max 50 vol% Etanol* mindre än 30 vol% Saltlösning Temper T10, T20, T30, T40 Kilfrost GEO max 35 vol % |
Eldata / spänning: | 1~230 V, 50 Hz, stickpropp |
BSAB-kod: | PSF.1412 |
Yttre säkring: | 10 A |
Märkeffekt: | 0,75 kW |
Märkström: | 5,0 A |
Anslutning till DUC: | Växlande potentialfri kontakt |
Skyddsklass: | IP44 |
Ljudnivå: | 61 dB |
Vikt: | 30 kg |
Artikelnr.: | 509547 |
*) Vid avgasning av Etanol, se till att lokalen är väl ventilerad. |
TTM MAG 54 är en effektiv magnetitfälla kombinerad med partikelfilter. Enheten är primärt avsedd för att installeras tillsammans med TTM NoXygen® undertrycksavgasare.
Magnetitfälla med partikelfilter. Avsedd att installeras med TTM NoXygen® men kan även användas i mindre förorenade system utan avgasning. Skyddar avgasaren och ökar livslängden på systemet.
TTM OFFSET är ett utjämningskärl som används tillsammans med NoXygen® i värme-, kyl- och återvinningssystem som är känsliga för tryckvariationer, t.ex. system med pumpexpansion.