Energiförluster, korrosion och ljudproblem förorsakas framförallt av för hög gashalt i systemvätskan. TTM NoXygen® är en serie helautomatiska, kraftfulla undertrycksavgasare som avlägsnar både fria och bundna gaser med ett högt vakuum ned till -0,9 bar. TTM NoXygen® är anpassad att installeras tillsammans med magnetitfilter TTM MAG 76 och magnetitfilter TTM MAG 54. TTM NoXygen® undertrycksavgasare har gjort sig kända för att vara snabba att installera och enkla att driftsätta och sköta.
TTM NoXygen® M650 är en helautomatisk och lättinstallerad undertrycksavgasare för behandling av vätskor i värme och komfortkylsystem utan frostskydds tillsatser. Energiförluster, korrosion och ljudproblem förorsakas framför allt av för hög gashalt i systemvätskan.
TTM NoXygen® M650 återfyller systemet till inställt systemtryck allteftersom skadliga gaser avlägsnas ur systemet. Återfyllning av vatten har en inställbar begränsning av påfylld mängd och antalet påfyllningar. Mängden påfyllt vatten och antalet påfyllningar kan avläsas på displayen. Enheten ger från sig en larmsignal när inställt max-värde överskrids.
TTM NoXygen® håller systemet fritt från gaser som är aggressiva och förebygger samt förhindrar gas relaterade problem som förstör systemvätskans förmåga att hämta och avge energi.
TTM NoXygen® kan installeras i befintliga och nya system.
NoXygen M650 är miljöbedömd
Principinstallation med TTM NoXygen® och TTM OFFSET utjämningskärl med pumpexpansion.
TTM NoXygen® undertrycksavgasare passar systemvolymer från 1 m3 till 50 m3. I systemvolymer över 50 m3 eller där snabbare avgasning är önskvärd, kan TTM NoXygen® monteras efter varandra i samlingsledningens returflöde.
Syftet med vätskebehandling genom undertrycksavgasning är att sänka gashalten till en nivå där korrosionen avstannar och systemvätskan återfår sin optimala energibärande egenskap.
Benämning: | Specifikation |
---|---|
RSK.nr: | 484 26 31 |
Systemtryck i anslutningspunkt: | 0,8 – 5,0 bar |
Tryckklass: | PN10 |
Kapacitet, avgasad vätska | min. 135 l/h |
Vacuumkapacitet under avgasning | ner till -0,9 |
Tillåtna vätskor | Vatten utan kemiska tillsatser |
Anslutningsdimension | DN15 |
Eldata | 1~230 V, 50 Hz |
Yttre säkring | 10A |
Märkeffekt | 0,75 kW |
Spänning | 0,75 kW 1~230 V, 50 Hz, stickpropp |
Medietemperatur: | 0 – +70°C |
Märkström | 5,0 A |
Anslutning till DUC | Växlande potentialfri kontakt |
Skyddsklass | IP44 |
Ljudnivå | 61 dB |
Vikt: | 29 kg |
BxDxH: | 560x250x880 mm |
Art.nr | 509561 |
TTM MAG 54 är en effektiv magnetitfälla kombinerad med partikelfilter. Enheten är primärt avsedd för att installeras tillsammans med TTM NoXygen® undertrycksavgasare.
Magnetitfälla med partikelfilter. Avsedd att installeras med TTM NoXygen® men kan även användas i mindre förorenade system utan avgasning. Skyddar avgasaren och ökar livslängden på systemet.
TTM OFFSET är ett utjämningskärl som används tillsammans med NoXygen® i värme-, kyl- och återvinningssystem som är känsliga för tryckvariationer, t.ex. system med pumpexpansion.
TTM anslutningsslang är en butylslang med flätning av rostfritt stål och invändigt gängade anslutningar klassificerade för tryck upp till 10 bar.